Oscartipping 2008

Helt på tampen før the big event slenger jeg avgårde mine råtips. Siden «Monday, bloody monday» postes om få minutter er det ikke så mange som vil holde meg ansvarlig for miserabel tipping får vi håpe. Jeg håper, i hvert fall.

Mine tips med fet skrift, i striden hjertet vs. hjernen er det vanligvis hjertet som har vunnet. Det er derfor jeg sjelden topper tippelistene.

Best Motion Picture of the Year
Atonement (2007)
Juno (2007)
Michael Clayton (2007)
No Country for Old Men (2007)
There Will Be Blood (2007)

Best Performance by an Actor in a Leading Role
George Clooney for Michael Clayton (2007)
Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood (2007)
Johnny Depp for Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)
Tommy Lee Jones for In the Valley of Elah (2007)
Viggo Mortensen for Eastern Promises (2007)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Cate Blanchett for Elizabeth: The Golden Age (2007)
Julie Christie for Away from Her (2006)
Marion Cotillard for La Môme (2007)
Laura Linney for The Savages (2007)
Ellen Page for Juno (2007)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Casey Affleck for The Assassination of … (2007)
Javier Bardem for No Country for Old Men (2007)
Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson’s War (2007)
Hal Holbrook for Into the Wild (2007)
Tom Wilkinson for Michael Clayton (2007)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Cate Blanchett for I’m Not There. (2007)
Ruby Dee for American Gangster (2007)
Saoirse Ronan for Atonement (2007)
Amy Ryan for Gone Baby Gone (2007)
Tilda Swinton for Michael Clayton (2007)

Best Achievement in Directing
Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood (2007)
Ethan Coen, Joel Coen for No Country for Old Men (2007)
Tony Gilroy for Michael Clayton (2007)
Jason Reitman for Juno (2007)
Julian Schnabel for Le Scaphandre et le papillon(2007)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Juno (2007): Diablo Cody
Lars and the Real Girl (2007): Nancy Oliver
Michael Clayton (2007): Tony Gilroy
Ratatouille (2007): Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco
The Savages (2007): Tamara Jenkins

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Atonement (2007): Christopher Hampton
Away from Her (2006): Sarah Polley
Le Scaphandre et le papillon (2007): Ronald Harwood
No Country for Old Men (2007): Joel Coen, Ethan Coen
There Will Be Blood (2007): Paul Thomas Anderson

Best Achievement in Cinematography
The Assassination of … (2007): Roger Deakins
Atonement (2007): Seamus McGarvey
No Country for Old Men (2007): Roger Deakins
Le Scaphandre et le papillon (2007): Janusz Kaminski
There Will Be Blood (2007): Robert Elswit

Best Achievement in Editing
The Bourne Ultimatum (2007): Christopher Rouse
Le Scaphandre et le papillon (2007): Juliette Welfling
Into the Wild (2007): Jay Cassidy
No Country for Old Men (2007): Ethan Coen, Joel Coen
There Will Be Blood (2007): Dylan Tichenor

Best Achievement in Art Direction
American Gangster (2007): Arthur Max, Beth A. Rubino
Atonement (2007): Sarah Greenwood, Katie Spencer
The Golden Compass (2007): Dennis Gassner, Anna Pinnock
Sweeney Todd: The Demon … (2007): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
There Will Be Blood (2007): Jack Fisk, Jim Erickson

Best Achievement in Costume Design
Across the Universe (2007): Albert Wolsky
Atonement (2007): Jacqueline Durran
Elizabeth: The Golden Age (2007): Alexandra Byrne
La Môme (2007): Marit Allen
Sweeney Todd: The Demon … (2007): Colleen Atwood

Best Achievement in Makeup
La Môme (2007): Didier Lavergne, Jan Archibald
Norbit (2007): Rick Baker, Kazuhiro Tsuji
Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007): Ve Neill, Martin Samuel

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Atonement (2007): Dario Marianelli
The Kite Runner (2007): Alberto Iglesias
Michael Clayton (2007): James Newton Howard
Ratatouille (2007): Michael Giacchino
3:10 to Yuma (2007): Marco Beltrami

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
August Rush (2007): Nominees to be determined («Raise It Up»)
Enchanted (2007): Alan Menken, Stephen Schwartz («Happy Working Song»)
Enchanted (2007): Alan Menken, Stephen Schwartz («So Close»)
Enchanted (2007): Alan Menken, Stephen Schwartz («That’s How You Know»)
Once (2006): Glen Hansard, Markéta Irglová (“Falling Slowly” )

Best Achievement in Sound
The Bourne Ultimatum (2007): Scott Millan, David Parker, Kirk Francis
No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland
Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Semanick, Doc Kane
3:10 to Yuma (2007): Paul Massey, David Giammarco, Jim Stuebe
Transformers (2007): Kevin O’Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin

Best Achievement in Sound Editing
The Bourne Ultimatum (2007): Karen M. Baker, Per Hallberg
No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay
Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Silvers
There Will Be Blood (2007): Matthew Wood
Transformers (2007): Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn

Best Achievement in Visual Effects
The Golden Compass (2007): Michael L. Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood
Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007): John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier
Transformers (2007): Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, John Frazier

Best Animated Feature Film of the Year
Persepolis (2007): Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Ratatouille (2007): Brad Bird
Surf’s Up (2007): Ash Brannon, Chris Buck

Best Foreign Language Film of the Year
Die Fälscher (2007)(Austria)
Beaufort (2007)(Israel)
Mongol (2007)(Kazakhstan)
Katyn (2007)(Poland)
12 (2007)(Russia)

Best Documentary, Features
No End in Sight (2007): Charles Ferguson, Audrey Marrs
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience (2007): Richard Robbins
Sicko (2007): Michael Moore, Meghan O’Hara
Taxi to the Dark Side (2007): Alex Gibney, Eva Orner
War Dance (2007): Andrea Nix, Sean Fine

Best Documentary, Short Subjects
Freeheld (2007): Cynthia Wade, Vanessa Roth
La Corona (2008): Amanda Micheli, Isabel Vega
Salim Baba (2008): Tim Sternberg, Francisco Bello
Sari’s Mother (2006): James Longley

Best Short Film, Animated
Même les pigeons vont au paradis (2007): Samuel Tourneux, Vanesse Simon
I Met the Walrus (2007): Josh Raskin
Madame Tutli-Putli (2007): Chris Lavis, Maciek Szczerbowski
Moya lyubov (2006): Aleksandr Petrov
Peter & the Wolf (2006): Suzie Templeton, Hugh Welchman

Best Short Film, Live Action
Om natten (2007): Christian E. Christiansen, Louise Vesth
Il Supplente (2006): Andera Jublin
Le Mozart des pickpockets (2006): Philippe Pollet-Villard
Tanghi argentini (2006): Guy Thys, Anja Daelemans
The Tonto Woman: Daniel Barber, Matthew Brown

Heia meg!

Stikkord: ,

Om du ikke syns dette innlegget var så ille kan du jo vurdere en kommentar eller abonnere på RSS-strømmen, slik at du får alt levert på døra når det er ferskt.




Kommentarer

Ratatouille? Ikke Persepolis? Har ikke sett utdelingen, men jeg tipper at P. vant.

Ble 11 rette på meg i år som i fjor, men Nils J. Nesse rocket brakka med 15.

Fred Uts siste skrik: Mellom Himmel og Helvete

Christian: Rotta vant, innbiller jeg meg.

Fred: Jeg har ikke telt over mine egne, men tipper det ligger og dupper under 10-tallet.

Iversens siste skrik: Tips

Legg gjerne igjen en kommentar


Comments will be sent to the moderation queue.